انجماد عالم

در فیلم فرزندان انسان، در سال ۲۰۲۷ دیگر نوزادی به دنیا نمی آید و هرج و مرج سراسر دنیا را فرا گرفته، اما اتفاقى رخ می دهد و زنی حامل فرزندی می شود.
این اثر سینمایی بازتابی از رویدادهای سال های اخیر و وضعیت فعلی ساکنین زمین است و ما را بر آن می دارد که بطور خلاصه بخشی از فصول کتاب سیطره کمیت و علائم آخرالزمان را شرح دهیم.
رنه گنون در باب تعینات کیفی زمان می گوید: همچنان که قطعاتی از مکان بر اثر اجسامی که در آنها جای دارد با یکدیگر متفاوت است، ادوار زمان نیز، بر اثر رویدادهایی که در آنها اتفاق می افتد، از لحاظ کیفی از یکدیگر متمايز می شود. … حقیقت این است که زمان چیزی نیست که به صورت يكنواخت بگذرد و بالتبع تصویر هندسی آن به وسیله خط مستقیم نیز به صورتی که ریاضیدانان جدید به حسب عادت می پندارند، مفهوم کاملا نادرستی را به دست می دهد. … گنون در ادامه و در مورد کیفیت زمان به نظریه ادوار اشاره کرده و می گوید: هر مرحله از هر نوع دور زمانی، دارای کیفیت خاصی است که در تعین حوادث اثر می کند، بلکه سرعت روی دادن این حوادث به این مراحل بستگی دارد و بنابراین بيشتر از نوع کیفی است تا واقعا از نوع کمی. (منظور از سرعت حوادث آن چیزی نیست که در علم مکانیک و در مفهوم سرعت مطرح است)
شرح: طبق نظریه ادوار در کیهان شناسی هندویی، جهان در طول زمان بصورت خطی حرکت نمی کند بلکه حالتی دورانی و دایره ای داشته و پایانش شروع دوری دیگر خواهد بود. در این حالت دوری، زمان دورانی جریان داشته و وقایعی در حال وقوع است.
گنون معتقد است حوادث با چنان سرعتی جریان یافته که در اعصار پیشین دیده نشده است و این وضعیت با چنان شتابی سرعت گرفته است که قابل توقف نبوده و منجر به “فشردگی و انقباض” سختی برای انسان می شود. سیر حرکت عالم بشری در دوره کنونی مانند حرکت جسم متحرکی بر روی سطحی شیب دار است.
آنچه در فیلم فرزندان انسان روایت می شود داستان این دوره سخت از زندگی بشر است که گنون آن را شرح کرد.
باید دید آیا انسان خواهد توانست از این دوره سخت عبور کند؟
______________________
Video: Children of Men
کتاب سیطره کمیت و علائم آخر الزمان اثر رنه گنون

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *